Dowiedz się o nowościach w świecie ekskluzywnych zegarków.
Styl vintage w modzie, wzornictwie i sztuce przeżywa swoisty renesans. Nie inaczej dzieje się w przypadku zegarków. Zgodnie z definicją czasomierz uznaje się za vintage, jeżeli powstał w poprzednim stuleciu. Na światowym rynku zegarków zabytkowych istnieją rozbieżności, niektórzy uważają, że zegarek staje się zabytkowym, jeżeli ma więcej niż 20-25 lat, według innych musi to być 25-30 lat, jeszcze inni twierdzą, że status taki zyskuje dopiero zegarek pochodzący sprzed 1980 roku.
W przypadku starych zegarków używanych nic nie jest jednak w 100% czarne lub białe. Większość takich czasomierzy zanim trafi w nasze ręce, miało już co najmniej kilku właścicieli, stąd trudno jest przejrzyście odtworzyć pełną historię zegarka, a co za tym idzie rozpoznanie fałszywego egzemplarza nie jest proste.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zatem kompromis pomiędzy starym i nowym, a więc współczesny zegarek retro.
Na bazie światowego trendu renomowani szwajcarscy producenci tworzą współczesne reedycje swoich historycznych czasomierzy, nowoczesne i jednocześnie na wskroś tradycyjne. Przewaga takich zegarków w stosunku do prawdziwie starych modeli jest oczywista: najnowsze rozwiązania technologiczne i najwyższej jakości materiały zostają zamknięte w historycznych "opakowaniach".
Zegarki w stylu retro dostępne w kolekcjach wielu szwajcarskich marek to kwintesencja stylu, łącząca w sobie urok minionych dekad z nowoczesnym, innowacyjnym zegarmistrzostwem.
Przykładem takiej technologicznej innowacji starego wzoru jest odrodzenie w 2022 roku „ikony wysokich częstotliwości” jak bywa określany Longines Ultra-Chron, dla którego inspiracją był nurkowy zegarek Longines Ultra-Chron Diver z 1968 roku.
Nowy zegarek posiada stworzony od podstaw mechanizm szybkobieżny, wykraczający poza standard certyfikacji klasycznego chronometru, który zapewnia wyższą dokładność pomiaru czasu oraz dłuższy żywot, co zostało potwierdzone certyfikatem ultrachronometru wydanym przez niezależne, szwajcarskie laboratorium pomiarowe w Genewie – Timelab.
Trudno szukać jednej wspólnej cechy zegarków określanych mianem heritage, retro czy vintage. Błędnym jest myślenie, że zegarki w stylu retro to wyłącznie klasyczne modele na skórzanym pasku, z precyzyjnie zaprojektowanymi tarczami, które zdobią subtelne detale, a godziny wyznaczają tradycyjne cyfry arabskie, jak w Tissot Heritage Visodate 1957. Ten urzekający model heritage jest tylko jedną z wielu odsłon całego spectrum czasomierzy, czerpiących z dziedzictwa i występujących pod wspólnym mianownikiem: zegarki vintage.
Współczesne zegarki vintage to jednak nie tylko hołd dla przeszłości. To przede wszystkim zaawansowana technologia, która kryje się pod ich klasycznym wyglądem.
Za cechę charakterystyczną współczesnych zegarków retro możemy więc uznać fakt, że są wierne oryginalnemu stylowi swoich przodków, jednocześnie korzystając z najnowszych rozwiązań technologicznych i zachowując najwyższe standardy jakości, które zapewniają precyzyjne odmierzanie czasu oraz długowieczność, co czyni je inwestycją na lata.
Flagowy zegarek Omega w stylu vintage Omega Speedmaster Moonwatch Professional to ikona, której historia sięga kosmicznych misji Apollo i pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. To Speedmaster został wybrany przez NASA do „wszystkich załogowych misji kosmicznych”, w efekcie czego 21 lipca 1969 roku stał się pierwszym zegarkiem noszonym na Księżycu. Omega na bazie ikonicznego modelu stworzyła liczne późniejsze wersje Speedmastera. Wokół zegarka powstała też szeroka grupa oddanych fanów. Więcej na temat kosmicznej historii Omega można przeczytać w artykule: Kultowe Zegarki z Filmów.
Dla pionierów lotnictwa precyzja, niezawodność i wytrzymałość zegarka niejednokrotnie była kwestią życia lub śmierci. Zaledwie kilkusekundowy błąd w obliczeniach nawigacyjnych, powodował bowiem, że samolot zbaczał z kursu nawet o milę. W czasach pionierskich ekspedycji zegarki Longines były wielokrotnie wybierane przez niezwykłych ludzi, którzy zapisali się na kartach historii, dokonując odkryć czy ustanawiając rekordy, jak m.in. Amelia Earhart, pierwsza kobieta-pilot, która w 1932 r. samotnie przeleciała Atlantyk. Również polarnik Paul-Emile Victor zabrał na wyprawę badawczą czasomierz Longines, który przez długie miesiące działał bez zarzutu w skrajnie niskiej temperaturze.
Współczesna kolekcja Longines Spirit przenosi w teraźniejszość pionierskiego ducha tamtych lat. Linia jest ciągle rozbudowywana o kolejne modele, jak Longines Spirit Flyback, który miał swoją światową premierę w sierpniu 2024 r. Współczesne chronografy typu Flyback są świadectwem pionierskiej roli Longines w opracowaniu tej technologii. Już bowiem w 1925 r. marka wyprodukowała pierwszy zegarek wyposażony w funkcję flyback i jako pierwsza na świecie opatentowała to rozwiązanie w czerwcu 1936 roku.
Również nowy Longines Spirit Zulu Time GMT w "czekoladowej" kolorystyce z wstawkami z 18 ct żółtego złota, wyposażony w trzy strefy czasowe, stanowi dziedzictwo instrumentów pomiarowych noszonych przez pionierów lotnictwa. Sama nazwa „ZULU TIME” wywodzi się od historycznego modelu z 1925 roku - pierwszego naręcznego zegarka Longines ze wskazaniem dwóch stref czasowych, który miał naniesioną na tarczy flagę Zulu, nawiązującą do litery „Z”, oznaczającą w środowisku lotniczym czas uniwersalny.
Longines wciąż pisze nowe rozdziały tej historii, tworząc kolejne flagowe modele z funkcją GMT, jak choćby Spirit Zulu Time, czy HydroConquest GMT.
Innym nawiązaniem do historii lotnictwa jest zaprezentowana przez Longines w ostatnich latach reedycja kultowego wzoru zegarka dla pilotów Longines Majetek. W 1935 r. Longines zarejestrował w Międzynarodowym Biurze Własności Przemysłowej w Szwajcarii opracowany z myślą o pilotach model Pilot Majetek, który z czasem zyskał znacznie szersze grono odbiorców poszukujących bardzo dokładnego i trwałego zegarka.
Współczesny Pilot Majetek o całkowicie odświeżonej charakterystyce technicznej i nowej ergonomii możemy zakwalifikować do kategorii zegarków Heritage Avigation.
Przenosząc się z przestworzy do głębin morskich spotkamy kolejny zegarek retro Longines we współczesnej reedycji. To Longines Legend Diver czyli nowe wcielenie kultowego zegarka do nurkowania z lat 60. XX w. Jego pierwowzór powstał w 1960 r. dla upamiętnienia historycznego rekordu głębokości osiągniętego przez batyskaf, do którego firma Longines wykonała urządzenia pomiarowe. W wyniku uzyskanego doświadczenia marka skonstruowała profesjonalny zegarek nurkowy. Wszystkie modele Longines Legend Diver, choć wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne, zachowują charakter i elegancką stylistykę czasomierza, na którym są wzorowane, zarówno w postaci damskiego zegarka vintage, jak i jego wersji dla mężczyzn.
Co ciekawe, w modelu z lat 60. koperta miała rozmiar 42 mm, który uchodził wówczas za bardzo duży. Obecnie jest typową wielkością zegarka męskiego. Nowy Longines Legend Diver doskonale pasuje zarówno do garnituru, jak i do stylu sportowego.
Historyczne reedycje zegarków Longines to jednak nie tylko modele typu „pilot” czy „diver”, to także klasyka w czystym wydaniu.
Pragnąc uświetnić 70-lecie swojej najstarszej linii Conquest (1954-2024), firma Longines stworzyła reinterpretację jednego z kultowych czasomierzy, inspirowaną modelem z końca lat 50., nowy Conquest Heritage Central Power Reserve.
Zegarek oferowany w trzech wersjach kolorystycznych: szampańskiej, antracytowej lub czarnej. W hołdzie dla historycznego pierwowzoru i tutaj rezerwa chodu jest wskazywana przy pomocy dwóch obrotowych dysków zlokalizowanych w centrum tarczy.
Czasomierze ekskluzywnej marki Chopard, nawiązujące do stylu retro, prezentują odmienny szyk łącząc w sobie klasyczny sportowy design z nowoczesnym podejściem do elegancji. Jej męskie modele z linii Mille Miglia związane są ściśle z historycznym rajdem wytrzymałościowym Mille Miglia (włos.: tysiąc mil) przebiegającym drogami publicznymi północnych Włoch w latach 1927-1957, a od 1977 roku wznowionym jako "Mille Miglia Storica" czyli wyścig-parda historycznych samochodów sportowych wyprodukowanych przed 1957 rokiem.
Szwajcarska marka Rado znana z innowacyjnych rozwiązań, a zwłaszcza nowatorskich materiałów, ma również w swojej ofercie współczesne interpretacje , jak m.in. Rado Captain Cook - damski zegarek vintage i jego męski odpowiednik, w którym oryginalny styl zgodny z pierwowzorem z 1962 r. odtworzono w udoskonalonej na miarę XXI wieku formie. System EasyClip Rado w modelu Captain Cook umożliwia szybką i łatwą zmianę bransolety lub paska bez konieczności użycia narzędzi.
Założona w 1888 r. szwajcarska marka Certina dokonała współczesnej reedycji swojego zegarka nurkowego z 1967 r. Legendarny czasomierz powrócił w odświeżonej wersji, która mimo upływu wielu lat nie przestała być aktualna. Odmłodzone modele noszą tę samą nazwę, co pierwowzór – DS PH200M. To automatyczne zegarki nurkowe łączące stylistykę retro ze szwajcarskimi mechanizmami nowej generacji ETA Powermatic 80.
Z kolei model Certina DS Super PH500M Powermatic 80 Nivachron™ to nowa interpretacja modelu z 1968 roku. Stalowa koperta z obrotowym pierścieniem lunety otacza pomarańczową tarczę. Imponująca wodoszczelność do 500 metrów, zakręcany dekiel i koronka oraz jednostronny obrotowy pierścień lunety sprawiają, że Certina DS PH500M to idealna propozycja dla osób aktywnie uprawiających sport, zwłaszcza szukających profesjonalnego zegarka do nurkowania.
Zegarki w stylu vintage nigdy nie wychodzą z mody. Damskie i męskie modele retro stanowią wyjątkowy akcent, który doda wyrazu każdej stylizacji. Ich uniwersalny charakter sprawia, że są idealnym dodatkiem.
Niezależnie od tego czy szukasz klasycznego zegarka na co dzień, czy wyjątkowego modelu na specjalne okazje, zegarek w stylu vintage będzie zawsze trafnym wyborem, łączącym w sobie ducha przeszłości z nowoczesnym podejściem do elegancji.
4 700 zł
12 000 zł
19 980 zł