Dowiedz się o nowościach w świecie ekskluzywnych zegarków.
Zegarki od lat odgrywają ważną rolę w świecie kina, będąc nie tylko elementem garderoby, ale również odzwierciedleniem osobowości bohaterów. To, jaki zegarek nosi postać filmowa, może wiele mówić o jej charakterze, statusie społecznym czy nawet sytuacji, w jakiej się znajduje. Zegarki w filmach czasami pokazywane są w sposób subtelny, prawie niewidoczny, innym razem stają się jednym z głównych elementów narracji.
Nie wszyscy wiedzą, że zegarki mają wspólną historię z agencją kosmiczną NASA. Model Omega Speedmaster zyskał szczególną sławę jako pierwszy zegarek noszony na Księżycu. Omega bowiem jako jedyny spośród pięciu kandydujących producentów przeszedł serię bardzo rygorystycznych i wieloetapowych testów przeprowadzonych w laboratoriach NASA, by w 1965 r. uzyskać kwalifikację: „do wszystkich załogowych misji kosmicznych”.
W efekcie 21 lipca 1969 roku podczas pierwszego lądowania na Księżycu astronauci nosili właśnie zegarki Omega Speedmaster Professional.
Momentem przełomowym była jednak misja Apollo 13 - najbardziej dramatyczna w historii załogowa misja w kosmosie, uwieczniona w głośnym filmie z 1995 r. „Apollo 13” z Tomem Hanksem w roli głównej. Tylko dzięki precyzji zegarków Omega statek Apollo 13 powrócił na Ziemię.
Na dwa dni po starcie na pokładzie doszło bowiem do eksplozji zbiornika z tlenem. Kiedy przyrządy nawigacyjne zatrzymały się, astronauci musieli dokonać ręcznej korekty kursu statku, co wymagało odpalenia silnika pomocniczego dokładnie na 14 sekund i natychmiastowego jego wyłączenia po tym czasie. Dokonali tego tylko dzięki precyzji zegarka Omega i w efekcie bezpiecznie powrócili na Ziemię.
OMEGA i NASA Współpraca przy produkcji kultowych zegarków męskich trwa do dziś: https://wkrzys.pl/omega-speedmaster-moonwatch-professional-31030425001002
Przy okazji omawiania związków zegarków z pop-kulturą warto wspomnieć pieska Snoopy, który w latach 60. XX wieku w USA stał się ulubieńcem czytelników. To rysunkowy bohater komiksu pt. „Fistaszki”, stworzony przez Charlesa M. Schulza. Kiedy w jednym z odcinków wyruszył w wyprawę na Księżyc, od razu stał się symbolem misji kosmicznych, które w tamtych latach niezwykle interesowały opinię publiczną.
Do tego stopnia, że w 1968 r. NASA wybrała Snoopy’ego na symbol programu bezpieczeństwa. W uznaniu kluczowych zasług w „eksplorowaniu kosmosu” OMEGA otrzymała w 1970 r. nagrodę Silver Snoopy Award, a w kolejnych latach na rynku pojawiały się specjalne edycje zegarków Omega Speedmaster Silver Snoopy Award.
Kultowy zegarek TAG Heuer Monaco noszony przez Stevea McQueena w filmie „Le Mans” z 1971 r. stał się symbolem wyścigów samochodowych. Faktycznie nosił wówczas nazwę Heuer Monaco Chronograph, ale obecnie pełna nazwa firmy to TAG Heuer, powstała z połączenia w 1985 roku Techniques d'Avant Garde z Heuerem. Ten kwadratowy zegarek z niebieską tarczą i białymi indeksami do dziś kojarzy się z adrenaliną i ryzykiem, które towarzyszą wyścigom. Film stał się legendą miłośników sportów motorowych i jednym z najważniejszych dzieł aktora Stevea McQueena, który wcielił się w nim w postać kierowcy wyścigowego Michaela Delaneya.
W ekranizacji znanej postaci z gier z lat 90 „Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia” z 2003 roku kultowy zegarek damski Tissot T-Touch na ręku Angeliny Jolie był nie tylko stylowym dodatkiem, ale także praktycznym narzędziem, co doskonale pasowało do postaci nieustraszonej archeolożki, uwielbiającej ekstremalne przeżycia oraz podróże w nieznane.
Zegarek oferował wiele funkcji, takich jak kompas, wysokościomierz i barometr, podkreślając wszechstronność i gotowość bohaterki do każdej przygody.
Zegarek Tissot z serii T-Touch pojawił się na nadgarstku Angeliny Jolie również w innym filmie -„Pan i Pani Smith”.
W głośnym „Wilku z Wall Street” w reżyserii Martina Scorsese, Jordan Belfort, amerykański makler giełdowy oskarżony o malwersacje finansowe, grany przez Leonardo DiCaprio, nosił rzucający się w oczy złoty zegarek, który miał odzwierciedlać jego bogactwo i status - Tag Heuer Professional 1000.
Co ciekawe, często mylony z zegarkiem znacznie droższym, modelem Rolex GMT Master. Zegarek Belforta był symbolem luksusu i władzy. Model nie jest już produkowany.
Natomiast prywatnie Leonardo DiCaprio ma całą kolekcję znakomitych czasomierzy, z których często prezentuje na nadgarstku model Patek Philippe Nautilus x Tiffany. Zegarek pochodzi z limitowanej edycji liczącej zaledwie 170 egzemplarzy z tarczą w odcieniu błękitu „Tiffany Blue”. Jego cena w dniu premiery wynosiła 52 tysiące dolarów.
Po raz pierwszy na srebrnym ekranie agent 007 pojawił się w 1962 r. w filmie „Doktor No” z Seanem Connery w roli głównej. Od tego czasu postać Jamesa Bonda symbolizuje męskość, klasę i elegancję agenta-gentlemana. Niezmiennie też od lat korzysta on z szybkich samochodów i luksusowych akcesoriów, wśród których zawsze znajduje się doskonały zegarek pomagający mu nieraz wyjść z opresji.
Pierwszym zegarkiem z filmu James Bond był wskazany przez Fleminga w książce model Rolex Oyster Perpetual Submariner. Rolex był zegarkiem Bonda od „Doktora No” po „Człowieka ze złotym pistoletem” z 1974 r. Kiedy rolę agenta w Tajnej Służbie Jej Królewskiej Mości przejął Roger Moore, który zagrał w rekordowej liczbie odcinków, obok Rolexa pojawił się bardzo nowoczesny, choć niezbyt ładny zegarek Hamilton Pulsar P2 2900 LED. W kolejnych latach w filmach występowały zegarki SEIKO, TAG Heuer 1000 i po raz ostatni Rolex Submariner model 16800 w „Licencji na zabijanie”.
Wraz z nastaniem ery Pierce’a Brosnana rozpoczęła się trwająca nieprzerwanie do dziś era zegarków OMEGA. Od premiery “Golden Eye” w 1995 r., kiedy James Bond otrzymuje zegarek Omega Seamaster wyposażony w laser oraz detonator do ładunków wybuchowych, Omega Seamaster powraca w każdym kolejnym filmie.
Co więcej, zegarki Omega noszą inni bohaterowie serii, jak agent 006 czy panna Moneypenny. Wraz z premierą kolejnego filmu o przygodach Jamesa Bonda, tworzone są specjalne edycje kultowych zegarków Omega 007, na które trzeba się zapisywać na liście oczekujących.
W produkcjach science fiction, takich jak „Interstellar” czy „The Adam Project”, zegarki często pełnią funkcję technologiczną, dodając wiarygodności światom przedstawionym w filmach. Zegarek Hamilton Khaki w „Interstellar” miał kluczowe znaczenie dla fabuły, będąc narzędziem komunikacji między wymiarami. Były astronauta, Cooper, posłużył się zegarkiem do przesłania córce alfabetem Morse'a danych, które ostatecznie przyczyniły się do stworzenia formuły ratującej ludzkość.
Co ciekawe, zegarek nie pochodził z kolekcji marki Hamilton, a był tylko wykonanym na specjalne zamówienie rekwizytem filmowym. Z czasem wprowadzono go do produkcji.
W „Lucy in the Sky” (2019) znanej w Polsce jako „Lucy wśród gwiazd” z Natalie Portman zegarek na ręce głównej bohaterki odzwierciedlał jej związek z przestrzenią kosmiczną, będąc symbolem aspiracji i marzeń o podróżach poza Ziemię.
W trzymającym w napięciu thrillerze w reżyserii Jodie Foster „Money Monster” (“Zakładnik z Wall Street”) z 2016 roku zegarek odegrał ważną rolę w rozwoju akcji, będąc istotnym elementem fabuły. George Clooney nosi w nim model OMEGA - złoty Speedmaster Moonwatch Professional w kopercie o średnicy 42 mm.
W filmach kryminalnych, takich jak „Scarface” Briana De Palmy z 1983 r. , zegarki często podkreślają bezkompromisowość i determinację bohaterów. W 2020 r. amerykańska firma Jacob & Co. stworzyła dzieło prawdziwie wyjątkowe, imponujący czasomierz w hołdzie „Człowiekowi z blizną”, zegarek o nazwie Scarface Opera. To coś wyjątkowego i niepospolitego, zegarek został bowiem wyposażony nie tylko w trójosiowy tourbillon, ale także wkomponowaną minipozytywkę odtwarzającą pochodzące z filmu dźwięki utworu „Bolivia”.
Wśród ekskluzywnych zegarków damskich wyróżnia się marka Chopard. Jej czasomierze często pojawiają się na czerwonym dywanie, ozdabiając nadgarstki bohaterek filmowych największego formatu światowego kina. Co więcej, Chopard jest twórcą słynnej Palmy Cannes - statuetki wręczanej podczas festiwalu.
Zegarki w filmach to nie tylko narzędzie do odmierzania czasu, ale przede wszystkim nośnik emocji i znaczeń. Odzwierciedlają cechy charakteru bohaterów, wpływają na narrację i dodają głębi postaciom. Dzięki nim widzowie mogą lepiej zrozumieć osobowości prezentowane na ekranie, czyniąc zegarki nieodłącznym elementem magii kina.
11 700 zł