0
0.00

Infolinia 516 278 748
godz. 10.00-17.00

Menu

Koszyk

Twoje konto

 

Zegarki z datownikiem

Sortowanie
 

Zegarki z datownikiem męskie i damskie

longines z datownikiem
W języku zegarmistrzostwa mianem „komplikacji” określa się techniczne udoskonalenia mechanizmu zegarka o dodatkowe funkcje, jakimi są na przykład datownik, druga strefa czasowa, wskazanie faz Księżyca czy rezerwa chodu.

Im więcej dodatkowych funkcji posiada zegarek, tym jego mechanizm jest bardziej skomplikowany, a więc bardziej wartościowy i droższy, gdyż wymaga większego nakładu pracy i materiałów podczas jego tworzenia.

Praktyczna, przydatna w życiu codziennym, niezawodna funkcja datownika to element, który znaleźć można w zegarkach wielu luksusowych i popularnych marek jak Omega, Longines, Rado, Tissot czy Frederique Constant. Funkcja datownika pojawia się zarówno w zegarkach o stylistyce sportowej,  jak i w zegarkach klasycznych, eleganckich.

Funkcja zapoczątkowana w połowie XX wieku

Funkcja wskazywania daty oraz dnia tygodnia na tarczy zegarka po raz pierwszy zaprezentowana została przez firmę Rolex w 1956 r. w modelu Rolex Day-Date na targach zegarków w Bazylei.

Datowniki we współczesnych modelach zegarków

Datownik to dość popularne rozwiązane we współczesnych modelach zegarków, które cieszy się uznaniem wśród klientów. W większości modeli datownik wskazuje datę w postaci cyfr ukazujących się w okienku na tarczy, zazwyczaj na godzinie 3. bądź 6. Czasami zegarek w polu datownika ma opcję prezentowania nazwy miesiąca i dnia.

Informacje te są umieszczone zwykle w dwóch oddzielnych okienkach, na obrotowych kołach zębatych zlokalizowanych tuż pod tarczą zegarka.

Kiedy wskazówki zegara zbliżają się do północy, wskazania datownika zaczynają się zmieniać. Warto jednak pamiętać, iż w zależności od modelu pełna zmiana wyświetlanej daty może nastąpić między godziną 23:00 a 2:00, a nawet w szerszym obszarze.

Trzeba wiedzieć, że w tym czasie nie powinniśmy przestawiać zegarka (na przykład przy zmianie czasu z letniego na zimowy/ z zimowego na letni), gdyż może to niekorzystnie wpłynąć na koła zębate w mechanizmie. 

Mechanizmy datowników w przypadku niektórych zegarków dokonują zmiany wyświetlanej daty w sposób dynamiczny, trwający nie dłużej niż 1 sekundę.

W przypadku zegarków z datownikiem dwujęzycznym, data ustawiana jest w konkretnym języku i zawsze wyświetlana w tym formacie.

Zegarki na każdą okazję

Oferta naszego sklepu to szeroki wybór zegarków damskich i męskich w każdym stylu. Niezależnie czy szukasz zegarka na wyjątkowe okazje, czy do noszenia na co dzień, zegarek z datownikiem zawsze będzie dobrym wyborem.

Oprócz sklepu online zapraszamy również do naszego salonu stacjonarnego w Katowicach, gdzie istnieje możliwość skorzystania z porady doświadczonego zegarmistrza oraz przymierzenia zegarka na własnym nadgarstku i dokładnego obejrzenia każdego z oferowanych modeli.

Luksusowe zegarki i biżuteria

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności