0
0.00

Infolinia 516 278 748
godz. 10.00-17.00

Menu

Koszyk

Twoje konto

Przeczytaj nasz Blog...

Dowiedz się o nowościach w świecie ekskluzywnych zegarków.

Kilka słów na temat ROTOMATU

Kilka słów na temat ROTOMATU

Rotomat - co to jest? Tak zazwyczaj brzmi pierwsze pytanie Klientów sklepów z zegarkami, spoglądających na półkę z tymi „dziwnymi urządzeniami przypominającymi skrzynkę z pokrętłami”. Równie często pytanie „Co to jest rotomat” pojawia się w wynikach wyszukiwania w internecie.  Dlatego dziś przybliżymy kwestię urządzenia do nakręcania zegarków automatycznych.

Rotomaty 2

Co to jest zegarek automatyczny?

Zacznijmy od początku. Podstawowy podział współczesnych zegarków naręcznych dzieli je na kwarcowe i mechaniczne. Zegarek mechaniczny nie jest napędzany baterią, jak modele elektroniczne, tylko posiada mechanizm czyli „serce” zegarka, który może być naciągany manualnie (ręcznie) lub automatycznie.

Dawniej wszystkie zegarki nakręcaliśmy ręcznie za pomocą koronki umieszczonej z boku koperty. Obecnie coraz częściej zegarki są oznaczone jako Automatic. Tym samym posiadają naciąg automatyczny, w którym poprzez użytkowanie i ruchy ręką, jakie wykonuje właściciel podczas codziennych czynności, wahnik (inaczej rotor) obraca się względem mechanizmu i za pośrednictwem redukcyjnej przekładni zębatej, powoduje samoczynne naciąganie sprężyny napędowej czyli po prostu nakręca zegarek. Dzięki temu nie wymaga on systematycznego nakręcania manualnego, jak to dawniej bywało.

Współczesne zegarki automatyczne zazwyczaj mają przeszklone dekle, wykonane z szafirowego szkła odpornego na zarysowania, poprzez które możemy podziwiać pracę mechanizmu. Zauważamy wówczas ruchy wspomnianego rotora czyli wahnika.

Rotomaty 3

Jak przechowywać zegarek automatyczny?

Co jednak w sytuacji, kiedy konkretnego zegarka nie nosimy stale na ręce bądź kiedy mamy więcej czasomierzy i nie jest możliwe użytkowanie ich wszystkich równocześnie? Wtedy po jakimś czasie zegarek się zatrzymuje. Rozwiązaniem tego problemu są rotomaty na zegarki czyli urządzenia do automatycznego nakręcania zegarków mechanicznych.

Rotomaty 4

Każdy, kto używa swój czasomierz nieregularnie lub posiada więcej niż jeden zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem sprężyny, powinien zaopatrzyć się w rotomat do zegarka. Rotomat po angielsku to watch-winder czyli „nakręcacz zegarka”, co najtrafniej oddaje jego funkcję. Rotomat do zegarków automatycznych jest urządzeniem, które utrzymuje mechanizm zegarka w ciągłej pracy, dzięki czemu nie trzeba nastawiać go każdorazowo po odłożeniu na kilka dni.

Można się zastanowić czy rotomat jest potrzebny. Oprócz jego oczywistych zalet opisanych powyżej, są jeszcze takie modele zegarków, zwłaszcza luksusowe, które posiadają liczne zaawansowane funkcje tzw. komplikacje jak np. wieczny kalendarz, wymagające wręcz, aby czasomierz stale pracował w celu utrzymania prawidłowych wskazań.

Czy rotomat jest drogi?

Zważywszy, że zegarki mechaniczne z naciągiem automatycznym są bardziej zaawansowane technologicznie, luksusowe i tym samym droższe, cena urządzenia do ich nakręcania nie jest wygórowana.

W ofercie Jubiler W.Krzyś dostępne są rotomaty pochodzącej z Wiednia marki Leanschi. Wśród jej produktów znajdziemy zarówno tani rotomat na 1 zegarek, jak i wersje wielostanowiskowe np. rotomaty na 4 zegarki, w tym modele podświetlane i zdalnie sterowane.

Przechowywanie zegarków

Oprócz rotomatów znajdziemy wiele innych akcesoriów zegarmistrzowskich marki Leanschi specjalizującej się takich przedmiotach, jak szkatułki, rulony i etui na zegarki, szkatułki na biżuterię czy etui na karty kredytowe chroniące przed kradzieżą danych.

Rotomaty 5

Aby zegarek lub biżuteria nie uległy uszkodzeniu m.in. w trakcie podróży, zaleca się ich transport i przechowywanie w specjalnie do tego przeznaczonych etui, pokrowcach i szkatułkach, które jednocześnie mogą być dobrym pomysłem na piękny i praktyczny prezent w przystępnej cenie.

Rotomaty 6

 
  • udostępnij:
powrót
.

Luksusowe zegarki i biżuteria

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności