Dowiedz się o nowościach w świecie ekskluzywnych zegarków.
Śpimy dłużej
W niedzielę śpimy dłużej
Pamiętajcie, że już w najbliższy weekend przestawiamy czas z letniego na zimowy, a dokładnie w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października następuje zmiana czasu z godziny 3.00 na 2.00
W razie jakichkolwiek problemów z zegarkiem, zapraszamy do naszego zegarmistrza na ulicę Staromiejską 15 w Katowicach.
Czas zimowy będzie obowiązywał do ostatniej niedzieli marca.
Zmiana czasu kolejny raz nastąpi w całej Unii Europejskiej, o czym mówi dyrektywa UE. Dyskusja na temat jej likwidacji trwa już od wielu lat i powraca każdego roku. Kiedy to nastąpi? Niestety, na to pytanie nie potrafimy odpowiedzieć.
Czas zimowy to czas środkowoeuropejski czyli naturalny czas wynikający z naszego położenia geograficznego, podczas gdy czas letni (wschodnioeuropejski) jest dla nas czasem „sztucznym”. Polska leży w strefie czasu środkowoeuropejskiego, jest to czas słoneczny południka 15°. W okresie zimowym czas wskazywany przez zegary na całym obszarze Polski jest czasem odpowiadającym czasowi miejscowemu południka 15°. W lecie w Polsce zegarki pokazują czas letni powiększony w stosunku do poprzedniego (zimowego) o jedną godzinę, co oznacza, że nasz czas odpowiada wtedy czasowi słonecznemu południka 30° - tzn. strefy czasu wschodnioeuropejskiego.
Zmiana jest uzasadniona względami ekonomicznymi wynikającymi z lepszego wykorzystania światła dziennego. Do oznaczania czasu letniego stosowany jest skrót DST pochodzący od ang. określenia Daylight Saving Time. Dla krajów stosujących czas środkowoeuropejski stosuje się skrót CEST (ang. Central European Summer Time).
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 i nieprzerwanie od 1977 roku. Jako pierwszy o potrzebie stosowania zmiany czasu pisał Beniamin Franklin. Temat zmiany czasu opisał Brytyjczyk William Willett w "Waste of Daylight" z 1907 r. Pionierami we wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy podczas I wojny światowej.
W całej Unii Europejskiej w ostatnią niedzielę marca zegary przestawia się godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października, o godzinę do tyłu. Ze względów geograficznych, ustalenia dotyczące czasu letniego nie mają zastosowania w odniesieniu do terytoriów zamorskich Państw Członkowskich. W Europie tylko Islandia nie zmienia czasu. Nadal rozróżnienie na te dwa typy czasu stosuje się w niemal 70 krajach świata.
486 zł 769 zł
1 223 zł 1 390 zł