Dowiedz się o nowościach w świecie ekskluzywnych zegarków.
Podróbki luksusowych zegarków to poważny problem na rynku produktów premium. Produkcja i sprzedaż podróbek to ogromny biznes, w którym fałszerze tworzą repliki zbliżone wizualnie do oryginałów, co sprawia, że rozpoznanie fałszywego zegarka staje się coraz trudniejsze. Na co zwrócić uwagę, by uniknąć oszustwa? Jak rozpoznać podróbkę?
Podstawową zasadą jest kupowanie zegarka wyłącznie z pewnego, oficjalnego źródła. Najlepiej wybierać sklepy, które oferują nie tylko sprzedaż online, ale także posiadają salon stacjonarny, w którym można obejrzeć zegarek na żywo. Ważne jest, by sklep miał długą historię i doświadczenie w branży oraz wykwalifikowany personel, który odpowie na wszystkie nurtujące kupującego pytania, doradzi w wyborze, a w przyszłości zajmie się kwestiami serwisowymi. Kontakt z klientem nie kończy się bowiem na sprzedaży zegarka.
Rzetelny sprzedawca jest opiekunem klienta przez wiele kolejnych lat, służąc poradami odnośnie pielęgnacji, wymianą baterii czy paska, okresowym serwisem zegarków mechanicznych itd. Sklep Jubiler W.Krzyś działa nieprzerwanie w branży zegarmistrzowskiej od 1946 roku oferując sprzedaż szwajcarskich zegarków i serwis posprzedażowy.
Ważne jest, abyśmy przed zakupem pozyskali jak najwięcej informacji na temat cech charakterystycznych danego modelu, by móc rozpoznać je w kupowanym zegarku.
1. Tarcza zegarka oraz znaki firmowe – dokładnie sprawdź czy nie ma drobnych błędów na tarczy, a napisy i czcionki są precyzyjne z wyraźnymi krawędziami. Logotyp producenta powinien być widoczny, bezbłędnie napisany z zastosowaniem aktualnie obowiązującego kroju pisma i kolorystyki. Logo znajduje się zawsze na tarczy zegarka oraz w dodatkowych miejscach jak koronka, dekiel, klamra paska czy bransolety, a w zegarkach automatycznych z przeszklonym deklem również na wahniku.
2. Jakość materiałów i wykończenia – sprawdź czy zegarek jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, jak stal szlachetna, tytan, ceramika, a wykończenie jest idealne, dokładne, bez nierówności i niedopasowanych do siebie elementów. W szwajcarskim zegarku wszystko musi do siebie doskonale pasować. Posłuchaj czy czasomierz nie wydaje nietypowych, niepożądanych dźwięków.
Szkło Szafirowe jest kolejnym znakiem rozpoznawczym oryginalnych zegarków. Szwajcarscy producenci renomowanych marek stosują szkło szafirowe, którego cechą jest wysoka odporność na zarysowania. Dodatkowo szkło pokrywane jest często obustronną powłoką antyrefleksyjną. Tylko nieliczne modele mają szkła hesalitowe nawiązujące do oryginalnie stosowanych przez producenta szkieł w czasach produkcji pierwotnego modelu, jak w legendarnym zegarku wybranym przez NASA do misji kosmicznych Apollo: Omega Speedmaster Moonwatch Professional. W takim przypadku jest to zabieg zamierzony.
3. Gwarancja, numer seryjny, certyfikaty - w kolejnym akapicie artykułu szczegółowo omawiamy kwestię dokumentów wydawanych do oryginalnych zegarków kupowanych z oficjalnych źródeł.
4. Ruch wskazówek – zegarki szwajcarskie, szczególnie z wyższej półki, napędzane są przez mechanizmy o znacznym stopniu zaawansowania technologicznego, co sprawia, że ruch wskazówek czasomierza jest płynny i precyzyjny.
5. Ciężar zegarka – fałszywe zegarki często są lżejsze od oryginalnych. Niestety i na to fałszerze znaleźli sposób, wkładając do wnętrza koperty dodatkową płytkę obciążającą zegarek. Dlatego, żeby z całą pewnością rozpoznać podrobiony zegarek, fachowiec musi oglądnąć mechanizm.
6. Cena – zbyt atrakcyjna cena może być sygnałem, że mamy do czynienia z podróbką. Dlatego należy zachować podejrzliwość w przypadku wyjątkowych okazji, które najczęściej zdarzają się przy zakupach online na portalach pośredniczących w sprzedaży czasomierzy.
Kupując luksusowy zegarek, powinniśmy otrzymać komplet dokumentów, które potwierdzają jego autentyczność. Należą do nich:
1. Karta gwarancyjna zawierająca m.in.:
• numer referencyjny zegarka
• unikatowy numer seryjny przypisany wyłącznie do konkretnego egzemplarza, który jest również wygrawerowany na samym zegarku, zazwyczaj na jego deklu bądź uszkach
• oznaczenie sprzedawcy (nazwa sklepu, w którym dokonano sprzedaży towaru)
2. Precious Stones Certificate tj. Certyfikat dotyczący kamieni szlachetnych (głównie diamentów) w przypadku zegarków je posiadających. Określa parametry diamentów znajdujących się w danym zegarku, m.in. ich liczbę, masę w karatach, kolor, czystość. Diamenty najczęściej znajdziemy na indeksach, gdzie zastępują tradycyjne cyfry na cyferblacie czyli tarczy zegarka. Diamenty mogą występować w miejscu oznaczeń godzinowych a także na bezelu czyli pierścieniu otaczającym tarczę, a wersjach bardzo luksusowych nawet cała tarcza może być nimi wysadzana.
3. Certyfikat chronometru w przypadku zegarków z mechanizmami spełniającymi rygorystyczne wymogi wyznaczone przez certyfikację COSC czyli Official Swiss Chronometer Testing Institute.
Co więcej, dysponując wspomnianym kompletem dokumentów znacznie łatwiej odsprzedać czasomierz w przyszłości, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Oprócz wspomnianych dokumentów zegarek powinien również zostać zapakowany w firmowe pudełko producenta, które stanowi swoistą elegancką szkatułkę do jego przechowywania. Chociaż oczywiście na rynku dostępne są również specjalne akcesoria dedykowane do przechowywania zegarków, do ich transportowania w trakcie podróży, a także do przechowywania zegarków automatycznych z jednoczesnym ich nakręcaniem: https://wkrzys.pl/rotomaty-szkatulki-akcesoria
Jednymi z najczęściej podrabianych marek zegarków są Rolex i Omega. Bywają podrabiane z uwagi na ich ogromną popularność oraz wysoki pułap cenowy oryginalnych modeli. Jeżeli natomiast firma nie jest typowo zegarkowa tylko jest marką modową tzw. fashion, która obok odzieży, torebek i perfum produkuje dodatkowo zegarki, wówczas podróbki zdarzają się znacznie rzadziej.
Najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie salonu autoryzowanego sprzedawcy, za pośrednictwem którego czasomierz zostanie wysłany do serwisu producenta, w którym autentyczność zegarka zostanie poddana weryfikacji. Można również samemu udać się do takiego serwisu lub wysłać do niego zegarek. Bez oglądnięcia mechanizmu zegarka przez specjalistę-zegarmistrza trudno na 100% stwierdzić autentyczność danego egzemplarza kupowanego z rynku wtórnego lub odkupywanego od innej osoby. Pewność jest tylko przy zakupie z oficjalnego źródła. Pomimo, że jakość podróbek znacznie poprawiła się w ostatnich latach i na pierwszy rzut oka można mieć problem z ich odróżnieniem od oryginału, jednak jakość falsyfikatów jest nieporównywalnie niższa od prawdziwych zegarków.
Istnieją też wyspecjalizowane firmy świadczące usługi rzeczoznawcy dokonującego odpłatnie weryfikacji autentyczności zegarków luksusowych.
W przypadku zakupu falsyfikatu klient może nie być świadomy i paść łupem oszustów. Z drugiej strony może dokonać zakupu świadomie, pragnąc zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie nosić na nadgarstku zegarek z luksusowym logo. Jest to jednak ryzykowne i krótkowzroczne działanie, gdyż w przypadku konieczności odesłania zegarka do naprawy, serwis ma obowiązek utylizacji takiego czasomierza po stwierdzeniu, że jest podróbką. Klient zamiast naprawionego zegarka otrzymuje wówczas oficjalne pismo o zniszczeniu falsyfikatu.
Najczęściej zadajemy sobie pytania: „Jak sprawdzić czy zegarek jest oryginalny?”, „ Jak rozpoznać podrobiony zegarek” dokonując zakupu z rynku wtórnego lub odkupując zegarek od innej osoby. Jednak bez zaglądnięcia do wnętrza nie można wydać jednoznacznej diagnozy.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawsze zakup u oficjalnego sprzedawcy, który ma doświadczenie w branży i salon stacjonarny oprócz sprzedaży online. Dostępne w takim miejscu zegarki mają gwarancję autentyczności, a często również bardzo korzystne, promocyjne ceny. W salonie Jubiler W.Krzyś Sp. z o.o. wszystkie zegarki pochodzą bezpośrednio od producentów zgodnie z zawartymi umowami współpracy. Jubiler W.Krzyś był pierwszym na Śląsku autoryzowanym dystrybutorem wielu szwajcarskich marek. Działa w branży zegarmistrzowskiej nieprzerwanie od 1946 roku, a salon sprzedaży mieści się od założenia firmy w tej samej lokalizacji.
Czasami spotykamy się z pojęciem „Frankenwatch”. Nazwa przywodzi na myśl postać Frankensteina, co dobrze oddaje istotę tego zjawiska. Frankenwatch to zegarek zmontowany z oryginalnych części, ale pochodzących z różnych egzemplarzy, co czyni go repliką.
Reasumując, oryginalny zegarek to inwestycja, która powinna być przemyślana i poprzedzona dokładną weryfikacją wszystkich czynników.
Najczęściej kupujemy zegarki sami dla siebie, żeby sobie sprawić przyjemność. Kupujemy je również na prezent, żeby obdarować ważną dla nas osobę. W żadnym z tych przypadków nie chcielibyśmy zostać oszukani i mieć poczucie, że na nadgarstku nosimy coś, co zostało wykonane przez fałszerzy i tylko udaje markowy zegarek. Przeanalizowanie wszystkich opisanych czynników i zachowanie ostrożności wobec zbyt niskich cen pomoże uniknąć przykrych rozczarowań.
2 812 zł 3 750 zł
7 200 zł