0
0.00

Menu

Koszyk

Twoje konto

Przeczytaj nasz Blog...

Dowiedz się o nowościach w świecie ekskluzywnych zegarków.

OMEGA, SNOOPY I APOLLO 13 historia wspólnej podróży

Wyjątkowa relacja pomiędzy bohaterem kreskówki Snoopy i organizacją NASA

OMEGA, SNOOPY I APOLLO 13 historia wspólnej podróży

rozpoczęła się w latach 60. XX wieku, gdy Charles M. Schulz zaczął tworzyć komiksy obrazujące wycieczkę uroczego pieska na Księżyc. Animacje zyskały dużą popularność wśród Amerykanów marzących o kosmicznych przygodach i Snoopy stał się symbolem eksploracji.

W 1968 roku, gdy NASA poszukiwała „twarzy” dla swojego programu bezpieczeństwa, rysunkowy beagle stał się oczywistym wyborem. Piesek był nie tylko symbolem stróża bezpieczeństwa, ale reprezentował także sukces misji oraz wprowadzał element optymizmu nawet w najpoważniejszych sytuacjach.

W istocie Snoopy stał się ukochaną maskotką astronautów NASA. Na tyle ważną, że stworzyli bardzo prestiżową nagrodę jego imienia. Zaprojektowana przez Charlesa M. Schulza Silver Snoopy Award przedstawia beagla w kombinezonie kosmicznym i swoim słynnym szaliku Asa Myśliwskiego.

Nagroda jest przyznawana przez samych astronautów ludziom lub organizacjom, którzy ich zdaniem w istotny sposób przyczynili się do „sukcesu załogowych misji kosmicznych”. Wyróżnienie przez załogi lotów kosmicznych w taki sposób jest uznawane za wielki zaszczyt w przemyśle kosmicznym. Od 1968 roku otrzymało je nie więcej niż 1% odbiorców spełniających kryteria nagrody. Dowodzi to, jak wyjątkowy to powód do dumy.

W jaki sposób OMEGA dostąpiła takiego zaszczytu w 1970 roku?

Szwajcarska firma zegarmistrzowska niosła nieocenione wsparcie dla NASA odkąd w 1965 roku model OMEGA Speedmaster został „zakwalifikowany do wszystkich załogowych misji kosmicznych”. Chronograf cieszył się od tego czasu zaufaniem wszystkich astronautów w ich najważniejszych chwilach w kosmosie, a w 1969 roku stał się nawet pierwszym zegarkiem noszonym na powierzchni Księżyca.

Jednak to podczas misji Apollo 13 w 1970 roku doskonała precyzja OMEGI okazała się kluczowa dla bezpieczeństwa, nad którym czuwał Snoopy.

Po eksplozji zbiornika z tlenem na pokładzie, zaledwie dwa dni po starcie lotu kosmicznego, załoga została przeniesiona do Modułu Księżycowego. Ten statek kosmiczny nie był jednak stworzony do tego, by tak wielu ludzi mogło korzystać z niego przez tak długi czas. Dlatego astronauci, aby oszczędzać energię, wyłączyli niemal wszystkie urządzenia pobierające prąd, sprawiając, że cyfrowe liczniki stały się bezużyteczne.

Uczestnicy misji Apollo 13 przez kolejne dni musieli stawić czoło poważnym wyzwaniom, a załoga naziemna NASA pracowała bez wytchnienia, aby przezwyciężyć coraz trudniejszą sytuację. Na ostatniej prostej, to mechaniczna doskonałość OMEGA miała okazać się kluczowa. Ponieważ statek zdryfował z zamierzonego kursu oznaczało to, że moduł może podejść do atmosfery ziemskiej pod złym kątem i odbić się od niej bez szansy na powrót do domu.

Manualna korekta kursu statku wymagała odpalenia silnika pomocniczego na dokładnie 14-sekund.

Nie było żadnego marginesu błędu. Pozbawiona cyfrowych liczników załoga dowodzona przez Jamesa Lovella wykorzystała zamiast nich chronograf OMEGA Speedmaster, aby odmierzyć czas spalania paliwa. Ku wielkiej uldze manewr udał się perfekcyjnie i ostatecznie, 17. kwietnia, statek Apollo 13 bezpiecznie wodował na Ziemi.W uznaniu dla jej ogólnych zasług w tym także tej pamiętnej misji, OMEGA, w poniedziałek 5 października 1970 roku, otrzymała nagrodę Silver Snoopy Award. Unikalną, srebrną przypinkę próby 925 przekazał astronauta Thomas P. Stafford, dowódca misji Apollo 10. Do wyróżnienia dołączono certyfikat Manned Flight Awareness podpisany przez załogę misji Apollo 13: Jamesa Lovella, Jacka Swigerta i Freda Haise’a.

Od tamtej chwili historie Snoopy i OMEGA pozostają nierozerwalnie splecione, a wyjątkowa podróż przez lata i przez gwiazdy trwa nadal. 

 
  • udostępnij:
powrót
.
Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności